عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » سدسازی بر شرایط پیش آمده در خلیج گرگان تاثیری نداشته است

مدیر طرح احیای خلیج گرگان:

سدسازی بر شرایط پیش آمده در خلیج گرگان تاثیری نداشته است

سدسازی بر شرایط پیش آمده در خلیج گرگان تاثیری نداشته است

مدیر فنی شرکت آب منطقه‌ای گلستان به اثرات سدسازی بر خلیج گرگان اشاره کرد و گفت: سد سازی بر شرایط پیش آمده در خلیج گرگان تاثیری نداشته است. 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان دکتر محمد نوری اظهار کرد: 22 کیلومتر انتهایی 10 رودخانه مهم که به خلیج گرگان منتهی می‌شدند لایروبی شدند که  شامل 300 میلیون متر مکعب حجم لایروبی می باشد. 
وی با بیان اینکه برنامه‌هایی براساس مطالعات اضطراری انجام شده است، گفت: حدود 43 میلیارد تومان اعتبار برای اقدامات اجرایی کوتاه‌مدت و مطالعات بلندمدت برای نجات خلیج گرگان نیاز است.
مدیر فنی شرکت آب منطقه‌ای گلستان با بیان اینکه با بررسی‌های انجام‌شده به این نتیجه رسیدیم که لایروبی کانال آشوراده به‌عنوان راهکار کوتاه‌ مدت می‌تواند مفیدتر از سایر سناریوها باشد، اذعان کرد: در کارگروه تخصصی نجات خلیج گرگان وتالاب میانکاله شرح خدمات مطالعات جامع را تدوین کردیم که محورهای آن تمام عوامل موثر در خلیج گرگان را دربرمی‌گیرد.
دکتر نوری به اثرات سدسازی بر خلیج گرگان اشاره کرد و افزود: به جرات می توان گفت اثرات سدسازی بر خلیج گرگان بسیار ناچیز بوده است، چراکه در بالادست خلیج گرگان تنها سد نومل با حجم ذخیره 7 میلیون متر مکعب داریم که این سد اثر ناچیزی از لحاظ کمی و کیفی بر خلیج گرگان دارد و فکر می‌کنیم باید به این مسائل به صورت کارشناسی توجه کرد و از اظهار نظرهای غیر کارشناسی اجتناب کرد. 
پژوهشگر و مشاور طرح نجات خلیج گرگان نیز در این نشست اظهار کرد: ممکن است گفته شود با  باز کردن کانال ها و چرخش آب بوی تعفن کمتر شود اما به طور کامل از بین نمی‎رود، چرا که  بوی تعفن عمدتا از تغذیه‌گرایی و بوی جلبکها  است.
داود رضا عرب گفت: شرایط اضطرار خلیج گرگان به لحاظ کمی نیست و نگرانی ما ایجاد ریزگرد است.
وی با اشاره به کاهش کمیت آب خلیج گرگان و اهمیت نقش مردم در نجات خلیج گرگان بیان کرد: یکی از راهکارهای نجات خلیج گرگان وتالاب میانکاله بهره گیری از مشارکت مردمی است.
عرب به اقدامات مشابه در دریاچه ارومیه اشاره کرد و یادآور شد: در سال‌هایی که احیای دریاچه اورمیه را دنبال می‌کنیم میزان کشت اراضی کشاورزی و تعداد چاه‌های غیرمجاز افزایش یافته است.
پژوهشگر و مشاور طرح نجات خلیج گرگان، تغییر کاربری اراضی و توسعه صنایع کشاورزی و پرورش ماهی در حاشیه تالاب را از جمله موضوعات اثرگذار در کاهش کیفیت آب برشمرد.
وی بر لزوم نگاه سیستمی به خلیج گرگان و تالاب میانکاله تأکید کرد و گفت: فشار انسانی با اقداماتی اعم از کشاورزی، توسعه غیراصولی شهری و صنعتی و برداشت از منابع آبی حوضه، تخلیه آلودگی و عوامل طبیعی مانند کاهش بارندگی و رسوب‌گذاری عدم پایداری اکولوژی تالاب را رقم زده است.

نام دستگاه ارسال کننده خبر : شرکت آب منطقه ای گلستان
تأیید کننده خبر : کارشناس2
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

فهرست

پیوندها

حدیث روز

امام مهدی (عج) می فرماید : بدانید که ما مراعات حال شما (دوستان و شیعیان را) می کنیم و هیچ گاه شما را فراموش نمی کنیم.

آرشیو

<    «  آبان 1397  »    >
شیدسچپج
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

آمار


آمار بازدید
بازدید امروز: 22570
بازدید دیروز: 16258
بازدید ماه:167232
بازدید سال:1859956
بازدید کل:18508585

آخرین بروزرسانی

ارتباط با استاندار


افتخار به گذشته _ امید به آینده