عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » ظرفیت کشاورزی استان گلستان


ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

استان گلستان به قطب کشاورزي که در همه رشته هاي کشاورزي و دام پروري از کشت گندم و پنبه و محصولات باغي و توليد چوب گرفته تا پرورش دام و صيد ماهي و شيلات و استحصال خاويار و ... حضور جدي و پيشگام دارد.
گندم
حجم گندمي كه در سال آينده در استان ذخيره و در كارخانه هاي استان تبديل به آرد مي شود از ۳۰۰هزار تن به ۷۰۰ هزار تن افزايش یافت.
تنها ۳۰۰ هزار تن از گندم توليدي در استان فرآوري مي شود، استان گلستان در سال ظرفيت توليد يك ميليون تن گندم را دارد و به همين ميزان نيز سيلو و كارخانه آرد در استان وجود دارد ولي در بهترين شرايط كارخانجات آرد ما با ۳۰ درصد ظرفيت كار مي كنند و ذخيره آرد دارند.
استان گلستان مدعي برند جهاني گندم و آرد در دنيا هست ولي در همين بخش كارخانجات آرد ما مشكلات و تنگناهايي دارند كه بايد مديريت شود.استان گلستان به طور متوسط همه ساله ۷ تا ۱۰ درصد گندم كشور را تأمين مي كند و گندم استان به لحاظ كيفي جزء استانهاي برتر كشور و به لحاظ توليد رتبه سوم كشور را داراست.از مجموع ۳۹۱ هزار هكتار اراضي زير كشت گندم استان ، ۱۵۰ هزار هكتار كشت آبي و مابقي به صورت ديم كشت مي شود.

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

پنبه
در حال حاضر اين استان که زماني بيشترين کشت مرغوبترين پنبه کشور را به خود اختصاص مي داد، به دليل کاهش سطح زير کشت پنبه ناشي از عملکرد نامناسب دولت در خريد تضميني اين محصول، مزيت خود در صنايع تکميلي پنبه را از دست داده است.آمادگی تأمین بذر برای کشت حداقل 20 هزار هکتار پنبه در اراضی کشاورزی گلستان فراهم شده است. با توجه به اهمیت توسعه کشت و تولید پنبه، کشاورزان می‌توانند برای تهیه بذر مورد نیاز خود به مراکز خدمات ترویجی و شرکت‌های وابسته به سازمان جهاد کشاورزی مراجعه کنند، گفتنی است؛ گلستان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پنبه در کشور است.

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

سویا
در سال جاري بيش از 53405 هكتار اراضي كشاورزي استان گلستان به كشت سويا اختصاص داشت كه بالغ بر 95درصد آن توسط كشاورزان سوياكار استان برداشت شده است كه بيش از 90 هزار تن محصول توليده شده است.
 سطح كشت سويا در سال گذشته حدود 56700 هكتار و ميزان توليد 82 هزار تن بوده است ولي در سالجاري با توجه به كاهش سطح كشت(53405 هكتار) ميزان توليد با توجه به وضعيت مناسب آب وهوايي و اجراي توصيه هاي فني در مزارع توسط كشاورزان نسبت به سال گذشته 90 هزار تن افزايش توليد داشته است.
در خصوص خريد سويا با توجه به قيمت بسيار مناسبي كه در استان و در كشور است، خريد توافقي بين كشاورزان و مباشران خريد به ازاي 1050 تومان تاكنون انجام شده است كه پيش بيني مي شود با همراهي كارشناسان و همت كشاورزان سبد درآمدي آنها از رشد قابل ملاحظه اي برخودار است.

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

زیتون

گلستان در تولید زیتون جایگاه شاخصی در کشور دارد، که تولید این محصول به 30 هزار تن افزایش یافت. حدود 15 هزار هکتار از اراضی استان سطح زیر کشت زیتون است که از این نظر رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داده است.در سال زراعی گذشته هفت‌هزار و 200 تن از این محصول برداشت شد و در سال جاری نیز برداشت شروع و هم‌اکنون نیز ادامه دارد.برداشت کنسروی زیتون از نیمه‌های شهریورماه شروع و نیمه‌های مهرماه به اتمام رسید و برداشت روغنی نیز در دی ماه می باشد.35 تا 40 درصد زیتون استان کنسروی و حدود 65 درصد نیز روغنی است که تحویل صنایع روغن‌کشی داده می‌شود.

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

زعفران

20 سال پیش وقتی اهالی روستای کوچکی در آزادشهر گلستان شروع به کشت زعفران کردند، گمان نمی کردند که روزی بازارهای جهانی به روی طلای سرخ گلستان گشوده شود .افزایش تولید زعفران خشک 720 کیلوگرم و ایجاد شغل مولد و پایدار 810 نفر روز در هکتار است که در سال معادل 250 نفر اشتغالزایی دارد. 0.3 تن زعفران در گلستان تولید می‎شود ، عملکرد زعفران در جهان چهار کیلوگرم است که در ایران 3.7 کیلوگرم و در استان گلستان شش کیلوگرم الی هشت کیلوگرم است. سطح زیرکشت زعفران در کل جهان 78 هزار و 500 هکتار است که 70 هزار هکتار در کشور کشت می‎شود و سهم گلستان از این حیث 62 هکتار است که تلاش داریم تا افق 1404 توسعه کشت زعفران را به 250 هکتار برسانیم.

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

کلزا
استان گلستان اولین استان تولیدكننده در دانه¬های روغنی از نظر سطح زیر كشت، صنایع تبدیلی،‌ فرآوری و نگه داری است ، با ورود كلزا به چرخه كشت استان و استقبال كشاورزان، در صورت حل مسائل و مشكلات، قادر به تولید 500 هزار تن دانه¬ های روغنی در استان می باشد.كمبود و گرانی نهاده¬های تولید، استهلاك و هزینه های بالای چاه¬های كشاورزی، كیفیت نامناسب بذر و فقدان بذرهای هیبرید و پرمحصول، از مشکلات تولید استان است. استان گلستان در تولید دانه های روغنی كلزا، سویا و آفتابگردان دارای رتبه برتر در كشور است.

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

گوجه فرنگی

سالانه 180 تا 240 هزار تن محصول گوجه فرنگی در استان تولید می شود، در استان گلستان با متوسط کشت 6 تا 8 هزار هکتار گوجه فرنگی و با ظرفیت تولید 180 تا 240 هزار تن محصول ضمن تغذیه ساکنین استان نقش مهمی در فرآوری این محصول استراتژیک ایفا می کند.گوجه فرنگی یکی از مهمترین محصولات سبزی و صیفی نامیده می شود که به روش تازه خوری و همچنین به صورت مختلف مورد استفاده صنایع فرآوری قرار می گیرد. میزان مواد اولیه مورد نیاز (گوجه فرنگی) کارخانجات استان مطابق ظرفیت اسمی سالانه حدود 280 هزار تن است که از آن حدود 54 هزار تن رب گوجه فرنگی بدست می آید.

ظرفیت کشاورزی استان گلستان

تأیید کننده خبر : adibzade
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • 0
  • نویسنده : admin
  • بازدید : 15437
  • کد خبر : 676