عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » جاذبه های میراث فرهنگی شهرستان آق قلا


جاذبه های میراث فرهنگی شهرستان آق قلا

جاذبه های میراث فرهنگی شهرستان آق قلا

 

                               پل تاریخی آق قلا، مرکز شهر آق قلا، داخل شهر(دسترسی به تمامی امکانات شهری)
از جمله آثار تاریخی آق قلا می توان به پل تاریخی صفویه اشاره کرد،این پل در قرن نهم هجری و در ۱۸ کیلومتری شمال گرگان ، در ابتدای بافت قدیم شهر آق قلا و بر روی رودخانه ی گرگانرود قرار گرفته است و دو قسمت شمالی و جنوبی را به هم متصل می کند .
قدمت و تاریخچه پل آق قلا متعلق به دوران صفوی است و به استناد شباهت تزیینات آجری آن معتقدند که پایه‌های این پل مربوط به دوران سلجوقی و طاقها و بدنه آن متعلق به دوره صفوی است. در بخش تحتانی پل از آجرهای دیوار تاریخی گرگان  استفاده شده است و همین امر نیز باعث شده است تا برخی آن را با هسته اولیه ساسانی بدانند ، در گذشته یک باب ساختمان مخصوص انجام امور گمرکی نیز در مجاورت جنوبی پل بوده است که امروز اثری از آن نیست.
قدمت و اهمیت تاریخی و فرهنگی این پل منحصر بفرد باعث شده که این اثر تاریخی در ردیف یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور قرار بگیرد . پل آق قلا در 27 خرداد ماه 1351 به شماره 919 به ثبت تاریخی رسیده است.
 

جاذبه های میراث فرهنگی شهرستان آق قلا

 

                                                                      آق قلعه یا دژ سفید
آق قلعه یا دژ سفید در داخل محدوده شهر آق قلا و در بخش جنوبی آن قرار گرفته و خیابان های خرمشهر و خیابان ۲۰ متری پشت کارخانه پنبه بقایای غربی و جنوبی و دیوار حیاط فرمانداری و زمین های کشاورزی و قطعه بندی پلاک های شخصی بقایای بخش شرقی اثر را از مناطق مسکونی جدا نموده است
در حال حاضر تنها بخش های از حصار دژ که به صورت خاکریز باقی مانده در ضلع غربی در حدود ۲۵۰ متر و در ضلع شرقی در حدود ۳۰۰ متر و در ضلع جنوبی به صورت منقطع چیزی در حدود ۴۰۰ متر با ارتفاع تقریبی بین ۴ الی ۵ متر و عرض بین ۸ تا ۱۰ متر می باشد


تأیید کننده خبر : کارشناس2
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : kord
  • بازدید : 5583
  • کد خبر : 43670