عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » برای ثبت جهانی فرش ترکمن اتاق فکر در استان تشکیل می شود

استاندار گلستان در جلسه بررسی مشکلات پروژه های محوری سازمان میراث فرهنگی خبر داد؛

برای ثبت جهانی فرش ترکمن اتاق فکر در استان تشکیل می شود

برای ثبت جهانی فرش ترکمن اتاق فکر در استان تشکیل می شود

استاندار گلستان با اشاره به اینکه برای ثبت جهانی فرش ترکمن اتاق فکر در استان تشکیل می شود، اظهار کرد: شهرستان گنبد کاووس قابلیت جهانی شدن در زمینه فرش ترکمن را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، دکتر سید مناف هاشمی عصر امروز چهارشنبه 21 شهریور در نشست بررسی وضعیت، اقدامات و مشکلات پروژه های محوری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: فرش در زندگی ترکمن های گلستان نقش مهمی دارد و آنها به نوعی با فرش زندگی می کنند که باید از اثر مشهور این قوم حمایت شود.
وی از مسئولین استان و شهرستان گنبد خواست که جهت ثبت جهانی این هنر اصیل استان و شهرستان گنبد کاووس حمایت ویژه کنند تا این شهرستان بعنوان موزه فرش ترکمن ثبت جهانی شود.
استاندار گلستان در ادامه با بیان اینکه موزه برزگ استان و شمال کشور در گنبد در حال احداث است، یاد آور شد: برای این پروژه مبلغ 508 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی و 326 میلیون تومان هم اعتبار ملی در دو سال گذشته در نظر گرفته شده است.
دکتر هاشمی حفاظت، مرمت و ساماندهی میل گنبد را یکی از ضروریات این شهرستان عنوان کرد و افزود: در سال گذشته مبلغ یک میلیارد و 180 میلیون تومان اعتبار برای این پروژه در نظر گرفته شده است که به همکاری سایر دستگاه ها هرچه سریعتر مشکلات آن برطرف گردد.
وی با اشاره به اینکه پیش از مطرح شدن پروژه ها در استان ، باید معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان توجیه باشند، گفت: با تایید و تصویب این دو نهاد اعتبارات ملی و استانی برای پروژه های مرتبط ابلاغ خواهد شد.
همچنین در این جلسه مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گفت: در نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان که در مجموعه جهانی کاخ چهلستون اصفهان برپا شده است، تعداد ۱۰۰ غرفه از ۳۰ استان کشور صنایع دستی خود را عرضه می کنند که از این تعداد، ۳۶ غرفه به شهرهای جهانی ایران در زمینه صنایع دستی از جمله اصفهان، مشهد، شیراز و مریوان اختصاص دارد.

ابراهیم کریمی خاطرنشان کرد: با توجه به بازدید دکتر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از غرفه شهر ملی فرش ترکمن در سی امین نمایشگاه صنایع دستی تهران و کیفیت این غرفه  و همچنین استقبال و توجه بازدید کنندگان و مسئولین سازمانی ؛ غرفه شهر ملی فرش ترکمن مورد توجه ویژه دکتر مونسان قرار گرفت و ایشان خواستار شد  غرفه شهر ملی فرش ترکمن از استان گلستان در نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان که شهرهای جهانی در آن حضور دارند شرکت نماید.

وی افزود: در همین راستا استان گلستان با 5 غرفه که شامل شهر ملی فرش ترکمن شهرستان گنبد کاووس، چاپ سنتی باتیک، سراجی سنتی، صنایع دستی ترکمن و البسه سنتی ترکمن می باشد در این نمایشگاه حضور یافتند.

 

برای ثبت جهانی فرش ترکمن اتاق فکر در استان تشکیل می شود

 

برای ثبت جهانی فرش ترکمن اتاق فکر در استان تشکیل می شود

 

برای ثبت جهانی فرش ترکمن اتاق فکر در استان تشکیل می شود

 

 


تأیید کننده خبر : کارشناس2
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • 0