عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » ایجاد مراکز تکثیر و تولید آبزیان دریایی موجب توسعه در مناطق محروم می شود

استاندار گلستان در دیدار رییس سازمان شیلات کشور:

ایجاد مراکز تکثیر و تولید آبزیان دریایی موجب توسعه در مناطق محروم می شود

برای مشاهده تصاویر بصورت اسلایدر، روی یکی از تصاویر کلیک کرده و دکمه Space یا فاصله را از روی کیبرد بفشارید.

ایجاد مراکز تکثیر و تولید آبزیان دریایی موجب توسعه در مناطق محروم می شود

 استاندار گلستان گفت: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای اجرای مرحله دوم مرکز پرورش میگوی گمیشان به مساحت ۶۰۰۰ هکتار، تحولی در اشتغال، تولید و درآمد پایدار منطقه ایجاد می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، دکتر هادی حق شناس عصر پنجشنبه 2 مرداد در دیدار با دکتر نبی الله خون میرزایی، رییس سازمان شیلات کشور، خواستار واگذاری طرح های شیلاتی استان به بخش خصوصی با هدف تسریع در کار شد.
وی تصریح کرد :بر اساس توافقنامه که با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد گردید آنها همکاری لازم را در توسعه زیرساخت‌های فاز ۶ هزار هکتاری مجتمع پرورش میگوی گمیشان انجام دهند اما سازمان شیلات ایران نیز باید همراهی لازم را صورت دهد.
استاندار گلستان گفت: اقدامی که در سال گذشته پس از ۱۵ سال با همکاری دکتر نوبخت برای پرداخت ۲۴ میلیارد تومان پول ۸۵۷ صیاد گلستانی صورت گرفت در شرایط سخت اقتصادی دولت کم سابقه بود.
دکتر حق شناس خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم که مردم بومی استان بتوانند در مزارع پرورش میگو فعال شوند و این مزارع به صیادان و بومیان این منطقه واگذار شود تا مانع مهاجرت و موجب افزایش اشتغال و زمینه کاهش آسیب های اجتماعی را فراهم آورد. 
همچنین در این دیدار رئیس سازمان شیلات ایران ضمن تقدیر از حمایت های مدیریت استان سازمان نیز در این دیدار از راه اندازی مرکز تکثیر و تولید آبزیان دریایی در خواجه نفس گمیشان خبر داد.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه توسعه آبزی پروری در مناطق محروم ساحلی گفت: این تفاهم نامه بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و شرکت آبزیان گستر نصر منعقد شده است و یکی از مناطق هدف این طرح خواجه نفس در شهرستان گمیشان است.
دکتر خون میرزایی اظهار کرد: در سال گذشته مسئله سیل و بیماری لکه سفید فشار زیادی را به استان گلستان وارد آورد اما خوشبختانه همت مدیریت عالی استان و همراهی بهره‌برداران و دست‌اندرکاران موجب مدیریت صحیح این مشکلات شد.
وی با اشاره به ظرفیت چاه های آب کشاورزی جهت پرورش ماهی یادآور شد:استان گلستان مبتکر , پیشگام و پیشرو این طرح بوده و زمینه افزایش بهره وری در چاه های کشاورزی را فراهم آورده است.
دکتر خون میرزایی با اشاره به شیوع بیماری لکه سفید در سال گذشته یادآور شد: خوشبختانه مدیریت استان و پرورش دهندگان علیرغم بیماری لکه سفید پای کار ماندند و خوشبختانه روند پرورش در سال جاری ادامه خواهد داشت.
وی افزود: همراهی در زمینه ایجاد زیرساختهای مجتمع ۴ و ۶ هزار هکتاری پرورش میگو صورت خواهد گرفت و توسعه این زیرساخت‌ها جزء برنامه‌های جهش تولید سازمان شیلات است.
رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه پرورش ماهی در پن و قفس در گلستان گفت: نتایج به دست آمده فراتر از یافته های علمی بود و زمینه خلق ثروت در استان را فراهم آورده است.
دکتر میرزایی تاکید کرد: پرورش ماهی در دریا یک وظیفه ملی است و برای آن در سطح ملی ردیف‌های اعتباری در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان شیلات ایران همچنین با اشاره به مسئله واگذاری طرح پروژه های نیمه کاره به بخش خصوصی تصریح کرد: تصمیمات استانی مورد تایید سازمان شیلات ایران است و همچنین استان توجه به آبزی پروری خرد را در راستای حمایت از اقتصاد صیادان مورد توجه قرار دهد.
همچنین در این جلسه مدیرکل شیلات گلستان ضمن خیرمقدم به رئیس سازمان شیلات ایران اظهار کرد:مطالعات سایت پشتیبان قفس و پن و اسکله شناور دو منظوره نهایی شده و همراهی منابع ملی جهت ایجاد , اخذ گردیده و نیاز است دستگاه های اجرایی استان هر چه سریعتر پاسخ استعلامات را اعلام نمایند.
سید جواد قدس علوی افزود: ۷۵ درصد زیرساختهای مجتمع ۴ هزار هکتاری توسط دولت انجام شده و در این سایت تمامی مزارع واگذار شده اما به دلیل شیوع بیماری لکه سفید حضور سرمایه گذاران قدری کند شد. 
وی افزود: اگرچه امسال در تامین بچه میگو با مشکل مواجه بودیم اما در سطح بیش از ۲۴ مزرعه ذخیره سازی انجام شده و علیرغم تمام ریسک ها و با رعایت پروتکل های بهداشتی زمینه پرورش میگو ادامه پیدا دارد.
مدیر کل شیلات گلستان ادامه داد: ۲ طرح پایلوت پرورش ماهیان خاویاری با حضور سرمایه گذار در سطح ۵۰۰ هکتار در مجتمع ماهیان خاویاری استان که بزرگترین مجتمع ماهیان خاویاری در نیاست, در حال انجام است.
قدس علوی ظرفیت چاه های دو منظوره کشاورزی را مسیر پرورش آبزیان ارزشمند دانست و افزود: ۱۸ هزار چاه کشاورزی دارای پروانه در گلستان داریم که هرچاه می تواند حداقل ۲ تن ماهی پرورشی را ارائه دهند
وی ضمن تشکر از حمایت دکتر نوبخت در طرح تعدیل صیادان یادآور شد: با پرداخت ۲۴ میلیارد تومان به ۸۵۷ صیاد , سرانه صید صیادان پره از ۲۵۰ کیلو به ۴۵۰ کیلو ارتقا یافت و نقش قابل توجهی در افزایش درآمد آنها داشته است.

ایجاد مراکز تکثیر و تولید آبزیان دریایی موجب توسعه در مناطق محروم می شود

 

ایجاد مراکز تکثیر و تولید آبزیان دریایی موجب توسعه در مناطق محروم می شود


تأیید کننده خبر : کیانی پور
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.