عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » خلیج گرگان نیاز فوری به لایروبی و تزریق آب دارد

استاندار گلستان در گردهمایی مبلغین و مبلغات استان:

خلیج گرگان نیاز فوری به لایروبی و تزریق آب دارد

برای مشاهده تصاویر بصورت اسلایدر، روی یکی از تصاویر کلیک کرده و دکمه Space یا فاصله را از روی کیبرد بفشارید.

خلیج گرگان نیاز فوری به لایروبی و تزریق آب دارد

 استاندار گلستان با اشاره به نقش موثر و بسیار گسترده خلیج گرگان در زیست‌بوم این استان گفت: این پهنه‌آبی به‌شدت نیازمند لایروبی و تزریق آب برای فرار از خطر خشکسالی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، دکتر علی‌محمد زنگانه روز پنجشنبه 6 مرداد در گردهمایی مبلغین و مبلغات استان با عنوان جهادگران تبیین و طلایه‌داران نهضت عاشورایی افزود: اگر خلیج گرگان خشک شود، محیط زیست مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت و اثرات آن نه تنها گلستان بلکه دیگر استان‌های همجوار را نیز تهدید خواهد کرد.
وی بیان کرد: تبیین روشنگرانه برای رایزنی در مسیر کسب اعتبار لایروبی این طرح مورد نیاز است و همه دست‌اندرکاران باید بدانند که گلستان در معرض خطر جدی ناشی از خشک‌شدن خلیج گرگان است.
وی به ظرفیت‌ها و کمبودهای برخی بخش‌های گلستان اشاره کرد و گفت: گلستان از نظر ظرفیت‌های فوق العاده طبیعی در ردیف استان‌های برتر است اما تاکنون از این ظرفیت به درستی استفاده نشده و با وجود قابلیت‌های فراوان گلستان در زمینه شاخص های اقتصادی، رفاه، رشد، پیشرفت و توسعه در ردیف پنج استان آخر کشور قرار دارد.
زنگانه گفت: ۷۵ درصد از جمعیت روستاهای استان جزو پنج دهک کمتر برخوردار، ۳۷ درصد جمعیت روستایی جزو سه دهک کمتر برخوردار و ۴۱ درصد جمعیت شهری جزو پنج دهک کمتر برخوردار قرار دارند.
استاندار گلستان با اشاره به درآمد سرانه پایین خانوارهای گلستانی که نصف میانگین کشوری است افزود: در برخی از شهرستان‌های استان ضریب فقر بسیار بالا و غیرقابل قبول است.
زنگانه ادامه داد: زیرساخت‌های گلستان در بخش برق، آب، راه و کریدورهای ارتباطی مربوط به ۲ دهه قبل و نیازمند بهسازی است که برای بهبود این شاخص‌ها تلاش کرد.
وی به ضرورت افزایش ضریب تامین آب آشامیدنی در گلستان اشاره کرد و اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد آب آشامیدنی استان از منابع زیرزمینی تامین می‌شود و این در حالی است که منابع آب‌های سطحی از جمله سیلاب به هدر می‌رود و می توان با احداث سدها، آب مورد نیاز محیط زیست، صنعت و کشاورزی را تامین کرد.
استاندار گلستان گفت: در سفر دولت سیزدهم به استان اعتبارات خوبی برای زهکشی، تکمیل و توسعه زیرساخت های شهرک گلخانه ای، توسعه کشت اراضی شیب‌دار، تکمیل شبکه‌های آبیاری، توسعه تاسیسات زیربنایی پرورش میگو و ماهیان خاویاری، حوزه آب و برق، سدهای استان، آبرسانی به روستاهای نوار مرزی، تکمیل فاضلاب گرگان، دوربرگردان‌ها، آموزشی و فرهنگی اختصاص یافت ولی در برخی بخش ها نیاز به توجه ویژه‌تری دارد.

خلیج گرگان نیاز فوری به لایروبی و تزریق آب دارد

 

خلیج گرگان نیاز فوری به لایروبی و تزریق آب دارد

 

خلیج گرگان نیاز فوری به لایروبی و تزریق آب دارد


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .