عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » اتمام عملیات فاز یک پروژه مرمت و ساماندهی پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی سید قلیچ ایشان(کریم ایشان)

مدیر میراث فرهنگی شهرستان مراوه تپه خبر داد:

اتمام عملیات فاز یک پروژه مرمت و ساماندهی پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی سید قلیچ ایشان(کریم ایشان)

اتمام عملیات فاز یک پروژه مرمت و ساماندهی پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی سید قلیچ ایشان(کریم ایشان)

محمد نظر بهادر مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مراوه تپه از اتمام عملیات فاز یک پروژه مرمت و ساماندهی پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی سید قلیچ ایشان(کریم ایشان) با اعتباری بالغ بر 1200 میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی  اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مراوه تپه  محمد نظر بهادر در این خصوص گفت: فاز یک پروژه ساماندهی و مرمت پوشش سقف گنبدی  مسجد تاریخی کریم ایشان با اعتبار  1200 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خاتمه یافت.

وی تشریح کرد: این مجموعه متشکل از یک مدرسه و مسجد می باشد که مساحت مدرسه حدود 400 متر مربع در یک طبقه ساخته شده که دارای 4 مناره می باشد و متاسفانه بخشی از مناره ها تخریب شده است.

بهادر در ادامه با اشاره به مسجد این مجموعه اشاره کرد و گفت: بنای مسجد در مساحتی حدود 120 متر مربع ساخته شده که دارای پوشش سقف گنبدی می باشد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراوه تپه گفت: با توجه به اینکه پوشش سقف گنبدی این بنای ارزشمند طی سالهای گذشته دچار آسیب شده بود این اداره کل اقدام به مرمت پوشش این سقف نمود.

وی در پایان به اقدامات صورت گرفته در خصوص مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی اشاره کرد و افزود: برداشت اندود سیمانی روی گنبد ها، برداشت ایزوگام روی پوشش گنبد ها، تثبیت ترکهای ایجاد شده در گنبد، اجرای کونو سازی ما بین گنبدها با ملات سنتی، استفاده از مواد ضد رطوبت برای جلوگیری از نفوذ رطوبت حاصل از بارش باران از اقدامات صورت گرفته در مرمت پوشش سقف گنبدی مسجد کریم ایشان می باشد.

" بنای مسجد ومدرسه کریم ایشان در محدوده شهرستان مراوه تپه در نزدیکی روستای کریم ایشان و در کیلومتر 35 جاده کلاله به مراوه تپه واقع شده و از آثار متعلق به دوره قاجار می باشد."

 نام دستگاه ارسال کننده خبر : اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان
تأیید کننده خبر : کارشناس2
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.