عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » مدیریت سدهای استان برای جلوگیری از خسارت های احتمالی سیلاب

در بازدید سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان از سدهای استان عنوان شد؛

مدیریت سدهای استان برای جلوگیری از خسارت های احتمالی سیلاب

 سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: حدود 60 درصد ظرفیت سدهای این استان برای ذخیره روان‌آب‌های ناشی از باران و جلوگیری از سیلاب احتمالی روزهای 4 و 5 فروردین خالی از آب است. 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان مهندس سید محسن حسینی روز دوشنبه در بازدید از سدهای گلستان، بوستان و وشمگیر اظهار کرد: بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز گرگانرود ۳ سد بوستان، گلستان و وشمگیر ساخته شده که با توجه به شرایط آب و هوایی و احتمال بارش زیاد تصمیم گرفته شد با کاهش ظرفیت موجود، امکان ذخیره آب ناشی از بارش روزهای آینده فراهم شود.
وی افزود: در حال حاضر سد بوستان ۱۶ میلیون مترمکعب، سد گلستان ۲۳ میلیون مترمکعب و مخزن اصلی سد وشمگیر ۷ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی برای ذخیره آب باران و جلوگیری از تخریب روان آب ها در پایین دست دارد.
وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی هواشناسی، حجم باران ناشی از فعالیت سامانه اخیر که دست کم تا سه شنبه ادامه دارد، حداکثر ۸۰ میلی متر خواهد بود که برنامه ریزی برای مهار آن صورت گرفته و جای نگرانی وجود ندارد.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به برنامه های تکمیلی برای جلوگیری از بروز سیلاب در این استان گفت: با تمهیدات اندیشیده شده در بالادست و مدیریت مخازن سدها احتمال سیلاب کم است اما با استفاده از اعتبارات حوادثی لایروبی رودخانه های استان به ویژه در حوضه گرگانرود ودر شهر آق قلا انجام شده است.
مهندس حسینی افزود: علاوه بر لایروبی رودخانه ها، با رفع مشکل کانال قرنجیک در بالادست شهر آق قلا که بخشی از سیلآب ورودی به شهر آق قلا را از شمال آق قلا منحرف کرده و به گرگانرود در غرب شهر متصل می کند با استقرار 3 بیل مکانیکی و احداث دایک حفاظتی یلمه خندان به طول مجموع حدود 5309 متر و ارتفاع 2 متر در دو بخش 1300 متری و 4 هزار متری ، با استقرار حدود 12 بیل هم اکنون در حال انجام است و تا روز 5 فروردین به اتمام می رسد ، تا در صورت مواجهه احتمالی با دبی بارش خارج از پیش بینی  بتوانیم ضمن مهار سیلاب از ورود احتمالی روان آب مازاد به شهر آق قلا جلوگیری کنیم.


نام دستگاه ارسال کننده خبر : شرکت آب منطقه ای گلستان
تأیید کننده خبر : کارشناس2
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .