عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو، بیماران بسیاری را از مرگ نجات می دهد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان:

فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو، بیماران بسیاری را از مرگ نجات می دهد

 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان با اعلام این موضوع که فرهنگ سازی اهدای عضو، بیماران نیازمند بسیاری را از مرگ نجات می دهد، گفت: متاسفانه در حال حاضر استان گلستان در رتبه 27 اهدای عضو کشور قرار دارد.

دکتر سراج الدین عارف نیا جلسه اهدا عضو استان گلستان که با هدف ارائه راهکار جهت فرهنگ سازی برگزار شد، افزود: هر فرد مرگ مغزی با اهدا عضو می تواند جان 1 تا 8 بیمار را از مرگ و با اهداء نسوج به 1 تا 53 فرد معلول زندگی سالم ببخشد.

وی خاطرنشان کرد: 99 درصد مرگها در کشور از نوع قلبی و فقط 1 درصد از مرگهای ناشی از مرگ مغزی است.

وی تصریح کرد: در کشور ایران، با جمعیت 80 میلیون نفر سالانه 16 هزار مرگ ناشی از تصادفات به وقوع می پیوندد که از این میان 5 تا 8 هزار نفر دچار مرگ مغزی می شوند.

وی بیان کرد: این در حالی است که به طور متوسط تعداد اهدای عضو کمتر از 1000 نفر و تعداد بیماران نیازمند به اهدای عضو هم 25 هزار نفر و میزان فوت افراد نیازمند به عضو نیز روزانه 7 تا 10 نفر است.

وی اظهار کرد: براساس آمارها، ایران در زمینه اهدای عضو در جایگاه 37 جهان و استان گلستان در جایگاه 27 در میان 31 استان کشور قرار دارد.

سپس دکتر محمد دادجو رئیس انجمن اهدای عضو استان گلستان، گفت: واحد اهدا عضو از سال 1380 در استان فعال شده است که از آن زمان تا 6 ماهه اول سال گذشته، 65 مورد اهداء عضو در گلستان، انجام شد که 42 درصد از جمعیت شهری و 68 درصد از جمعیت روستایی بوده اند.

وی اعلام کرد: در سال 1395 سیزده مورد، در سال 1396 تعداد پنج مورد، در سال 1397 تعداد چهار مورد و در سال گذشته تعداد 5 مورد اهدای عضو در استان گلستان به وقوع پیوست.

وی تاکید کرد: برپایی غرفه های مختلف صدور کارت اهداء عضو، سخنرانی های متنوع ، برنامه های تلویزیونی و رادیویی و ... تا به حال در زمینه فرهنگ سازی موضوع اهداء عضو، صورت گرفته است.

وی در ادامه به درخواست از ارگان های مختلف برای ایجاد فرهنگ اهدا عضو و ترغیب بیشتر هم استانی های از ارگان های مختلف درخواست هایی همچون هماهنگی ائمه جماعات استان، فرمانداران، بخشدارا و دهیاران برای سخنرانی و هماهنگی در این موضوع، تسهیل گری و تسریع در فرآیند اخذ مجوز فعالیت شعبه انجمن اهدا عضو ایرانیان در استان، طرح و حمایت از لوایح و برنامه های مرتبط با اهدا عضو در مجلس شورای اسلامی و... اشاره کرد.

پیش بینی و اختصاص قسمتی از آرامستان های استان به عنوان قطعه فرشتگان ماندگار اهداء عضو و معافیت پرداخت هزینه کفن و دفن افرادی که اهداء عضو انجام دادند از دیگر موارد عنوان شده جهت فرهنگ سازی در این جلسه بود.

گفتنی است: برگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای ارائه دهندگان در زمینه اهدا عضو، تلاش به منظور ارتقاء ارائهخ خدمات تخصصی پیوند عضو در بیمارستان های استان و خارج از استان، حمایت و پشتیبانی به منظور راه اندازی و تجهیز انجمن اهدا عضور در استان گلستان و هماهنگی برای همکاری در اجرای برنامه های مشترک انجمن اهدا عضو و دانشگاه در راستای تحقق اهداف مورد نظر، جزو تعهدات دانشگاه علوم پزشکی درخصوص موضوع اهدا عضو است.

 


نام دستگاه ارسال کننده خبر : دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان
تأیید کننده خبر : کارشناس2
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.