عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » آغاز عملیات نورپردازی پل تاریخی آق‌قلا

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان خبر داد؛

آغاز عملیات نورپردازی پل تاریخی آق‌قلا

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از اتمام مرمت و بازسازی قسمت‌های آسیب‌دیده از سیل و آغاز نورپردازی پل تاریخی آق‌قلا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، احمد تجری امروز چهارشنبه 23 مهرماه 99 با اعلام این خبر گفت: در این فاز مرمت و بازسازی قسمت‌های آسیب‌دیده بنا ناشی از سیل نوروز 98 بااعتباری حدود 600 میلیون ریال اجرایی شده است و در حال حاضر فاز اول نورپردازی این پل تاریخی بااعتبار یک میلیارد و 600 میلیون ریال آغاز شد.
او با اشاره به قدمت دوره صفوی پل تاریخی آق‌قلا بیان کرد: این پل با تزئینات آجری زیبا  ازجمله آثار تاریخی استان گلستان است که با ساخت پلی ديگر بر روی رودخانه گرگان رود در اين محل، از آن برای عبور و مرور عابران پياده و گردشگران استفاده می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان یادآور شد: دیواره سازی، ترمیم پایه‌های پل، استحکام‌بخشی شامل خاک‌برداری، لجن برداری و اجرای برید عرضی، احداث دودهنه طاق، کف‌سازی عبور گاه، دست‌انداز پل و... ازجمله اقدامات مرمتی صورت گرفته بر روی این پل تاریخی از سال 1384 تاکنون بوده است.
پل تاریخی آق‌قلا سال 1351 با شماره 919 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نام دستگاه ارسال کننده خبر : اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان
تأیید کننده خبر : کارشناس2
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.