عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » مرمت خانه تاریخی مفیدیان در شهر تاریخی استرآباد (گرگان)

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان خبر داد؛

مرمت خانه تاریخی مفیدیان در شهر تاریخی استرآباد (گرگان)

مرمت خانه تاریخی مفیدیان در شهر تاریخی استرآباد (گرگان)

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از مرمت خانه تاریخی مفیدیان در شهر تاریخی استرآباد (گرگان) بااعتبار 3 میلیارد و 800 میلیون ریال خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی و امورفرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان، احمد تجری امروز پنجشنبه 29 آبان‌ماه 99 با اعلام این خبر گفت: خانه مفیدیان از آثار مربوط به دوره قاجاریه است که در حال حاضر بااعتبار 3 میلیارد و 800 میلیون ریال در حال مرمت است.
او با اشاره به شرح عملیات مرمتی این بنای تاریخی گفت: استحکام‌بخشی پی و جرز، مرمت کف و اندودها، ساماندهی سیستم الکتریکی و مکانیکی بنا، ساماندهی سیستم فاضلاب و کانال‌های آبرو، شمع کوبی و تقویت پی و مرمت ستون‌های آجری، تیرها و بالشتک‌های چوبی روی ستون‌ها، مرمت پلکان و نرده‌های چوبی، مرمت و بندکشی آجرفرش کف حیاط، مرمت جرزهای خشتی و آجری سرداب و رنگ‌آمیزی درب و پنجره‌های چوبی بنا ازجمله اقدامات اجرایی در مرمت این بنا است.
تجری خاطرنشان کرد: خانه تاریخی مفیدیان در 25/12/1380 به شماره 5423 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانه مفیدیان شامل سه ساختمان با سازه آجری و بندکشی شده و اندود گچی است. ساختمان اصلی مجموعه در جنوب و ساختمان خدمه و مطبخ در شرق به‌صورت دوطبقه و ساختمان شمالی به‌صورت یک طبقه و دارای پوشش شیروانی با چوب و سفال اجراشده است.
ساختمان جنوبی دارای سه و چهاردری‌های چوبی است که بخش‌هایی از طبقه همکف در دوره پهلوی تغییر کرده است. در زیرکنسول شیروانی این بخش از مجموعه کتیبه‌هایی با خط نستعلیق و نسخ نوشته‌شده است.

مرمت خانه تاریخی مفیدیان در شهر تاریخی استرآباد (گرگان)


نام دستگاه ارسال کننده خبر : اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان
تأیید کننده خبر : کارشناس2
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.