عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » آغاز مرمت برج رادکان کردکوی از ابتدای تابستان سال جاری/ مرمت این اثر تاریخی تا احیا بخش‌های آسیب‌دیده تداوم خواهد داشت


آغاز مرمت برج رادکان کردکوی از ابتدای تابستان سال جاری/ مرمت این اثر تاریخی تا احیا بخش‌های آسیب‌دیده تداوم خواهد داشت

آغاز مرمت برج رادکان کردکوی از ابتدای تابستان سال جاری/ مرمت این اثر تاریخی تا احیا بخش‌های آسیب‌دیده تداوم خواهد داشت

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان با اشاره به تهیه آجرهای اولیه برای مرمت برج رادکان شهرستان کردکوی از دیگر استان‌های کشور، گفت: از ابتدای فصل تابستان سال جاری عملیات اجرایی پروژه مرمت برج رادکان آغازشده و تا احیا بخش‌های آسیب‌دیده تداوم دارد.
به گزارش روابط‌عمومی و امورفرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان، سارا اخوت سه‌شنبه 23 شهریورماه 1400 با اعلام این خبر گفت: برج رادکان کردکوی یکی از بناهای تاریخی پراهمیت در سطح استانی و ملی است که موردتوجه و حساسیت ویژه اساتید و کارشناسان میراث‌فرهنگی و حوزه مرمتی کشور و استان است.
معاون میراث‌فرهنگی استان گلستان خاطرنشان کرد: بر این اساس در سنوات گذشته در چندین نوبت اقدام به مرمت بخش‌های آسیب‌دیده این بنا شد اما ازآنجایی‌که مرمت امری مداوم و مستمر است وزارتخانه متبوع در سال 1399 نیز از محل اعتبارات ملی مبلغ 800 میلیون ریال به‌منظور مرمت بنای مذکور اختصاص داد.
او همچنین بیان کرد: با توجه به تخریب جداره بیرونی و ازاره‌های این بنا، مصوب شد این اعتبار در این فصل به مرمت بخش‌های آسیب‌دیده اختصاص یابد.
اخوت اضافه کرد: آجرهای اولیه بنا 23 در 23 به ضخامت 5/4 سانتی‌متر است که توانستیم این نوع آجر را از دیگر استان‌های کشور تهیه کنیم و از ابتدای فصل تابستان سال جاری عملیات اجرایی پروژه مرمت برج رادکان آغازشده و ادامه دارد.
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان در پایان اطمینان داد که در عملیات مرمت این اثر مهم و تمامی آثار تاریخی استان گلستان بیشترین دقت و حساسیت لحاظ می‌شود.
برج تاریخی رادکان در جنوب شهرستان کردکوی در غرب استان گلستان قرار دارد و یکی از آثار تاریخی و دیدنی این استان با بیش از یک هزار سال قدمت است. بنای یادشده با حدود 32 متر ارتفاع و 15 متر قطر از دو بخش گنبدی و بدنه تشکیل‌شده که گنبد آن به‌صورت مخروطی بلند و کشیده و به‌صورت دوپوسته‌ای است. برج رادکان در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ به شماره 145 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
 

آغاز مرمت برج رادکان کردکوی از ابتدای تابستان سال جاری/ مرمت این اثر تاریخی تا احیا بخش‌های آسیب‌دیده تداوم خواهد داشت

 


نام دستگاه ارسال کننده خبر : اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان
تأیید کننده خبر : کیانی پور
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.