عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » ما به دنبال اجرای طرح های بزرگ دانش بنیان در گلستان هستیم


ما به دنبال اجرای طرح های بزرگ دانش بنیان در گلستان هستیم

ما به دنبال اجرای طرح های بزرگ دانش بنیان در گلستان هستیم

استاندار گلستان با تاکید بر انجام فعالیت های پژوهشی و عملیاتی کردن آن در گلستان اظهار کرد: ما به دنبال اجرای طرح های مهم و بزرگ دانش بنیان در این استان هستیم چراکه معتقدیم ظرفیت های فراوانی در این بخش و در گلستان وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان،دکتر حسن صادقلو عصر امروز در دیدار با معاون توسعه فناوری معاونت علمی و پژوهشی ریاست جمهوری، تصریح کرد: هرجایی که نیاز باشد مجموعه استان از طرح های مختلف حمایت خواهد کرد و در زمینه طرح های جهاددانشگاهی نیز تاحد امکان همکاری لازم را خواهیم داشت.

دراین دیدار معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سه طرح کلان ملی در حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهادکشاورزی در گلستان داریم که به دنبال انعقاد موافقت نامه های آن هستیم.

دکتر علی وطنی، با اشاره به شکل گیری شرکت های دانش بنیان در بخش های مختلف گفت: در حال حاضر بیش از دو هزار و 300 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که 38 مورد آن در گلستان قرار گرفته است.

وی با اشاره به زمینه های فعالیت این شرکت ها افزود: اغلب این شرکت ها در بخش آی تی، کشاورزی و گیاهان دارویی، زیست فناوری، آب و خاک و محیط زیست فعالیت می کنند.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و پژوهشی ریاست جمهوری با بیان اینکه اکثر طرح هایی که از گلستان به ستاد توسعه فناوری ارسال شده، مورد موافقت قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: 20 طرح را با این استان به توافق رسیده ایم که تعدادی به مرحله تنظیم موافقت نامه رسیده و برخی نیز نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

وی گفت: اگر استان ها بتوانند 50 درصد اعتبار موردنیاز طرح ها را فراهم کند 50 درصد باقیمانده نیز توسط معاونت تامین خواهد شد.

وی در دیدار دکتر صادقلو با اشاره ای به طرح های کلان ملی در این استان ،گفت: این طرح ها شامل تولید ویتامین ای، توسعه فناوری های مربوط به ماهیان خاویاری و فناوری توسعه کشت بذر سبزی و صیفی جات خواهد بود. از سویی دیگر برای توسعه فناوری 4 بذر مهم در کشور از جمله سویا و پنبه و آفتابگردان نیز با این استان به توافق رسیده ایم.

وطنی با تاکید بر ظرفیت های اقلیمی و کشاورزی گلستان افزود: این استان دارای توانمندی های زیادیست یکی از آنها، کشت زعفران است. گلستان یکی از استان های بی نظیر کشور از این حیث است و با اینکه در یک بخش کوچکی از استان این محصول کشت می شود اما چهاربرابر متوسط جهانی محصول از آن برداشت می شود که قابل توسعه خواهد بود.

همچنین در این دیدار رئیس جهاد دانشگاهی گلستان اظهار کرد: در بخش گیاهان دارویی گلستان به عنوات پایلوت انتخاب شده و طرح هایی از جمله توسعه کشت و تکثیر سرخدار اجرایی خواهد شد.

محمد حاجیلری، در این نشست مشترک با استاندار و معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به برخی از طرح های تهیه شده، گفت: در بخش گیاهان دارویی با وجود ظرفیت کم نظیر استان بر روی سه گونه رازک، گل ساعتی و سرخدار در حال انجام پژوهش هستیم.

وی افزود: اقدامات لازم برای راه اندازی مرکز ژنتیک اسب انجام شده و امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.

حاجیلری بیان کرد: یکی دیگر از طرح ها توسعه کشت گروهای پیوندی است که دانش فنی آن در جهاد دانشگاهی وجود دارد. درخت "پکان" مناسب کشت در مناطقی مانند گنبدکاووس و مینودشت است.

وی گفت: استقرار پنل های خورشیدی در محل احداث کانال انتقال آب خزر به خشکی و تولید برق از آن از دیگر طرح های ماست.

 لازم به ذکر است یکی از محققان جهاددانشگاهی کشور در این دیدار گفت: برای بهبود وضعیت درآمد سرانه و تغییر الگوی کشت و هم چنین رفع مشکلاتی نظیر بیکاری باید ظرفیت های بخش کشاورزی را تغییر دهیم.

به گفته مسعود نصرتی، علیرغم اینکه ظرفیت های بسیار خوبی در بخش کشاورزی استان وجود دارد اما پایین بودن درآمد سرانه یکی از چالش های عمده در این استان به شمار می رود.

وی افزود: در این بخش نتوانستیم از ظرفیت الگوی کشت به خوبی استفاده کنیم و همین مسئله موجب شده کشاورزی دیگر توجیه اقتصادی نداشته باشد.

وی بیان کرد: از حدود یک دهه قبل بر روی گونه "پکان" که شبیه گردو است کار شده و نتایج خوبی به دست آمده است. این گونه گیاهی نسبت به بادهای گرم مقاوم تر است و می تواند در منطقه شمالی اشتان کشت شود.

نصرتی گفت: تمام درختان باغی در کشور به صورت پیوندی بوده اما هنوز صددرصد گردوی کشور بذری است

به گفته وی عملکرد این گونه می توان در هر هکتار بین 5 تا 8 تن متغیر باشد و نسبت به دیگر محصولات به آب کمتری نیاز دارد. برای آبیاری هر یک هکتار باغ گردو حدود 5 هزارمترمکعب آب مورد استفاده قرار می گیرد.

ما به دنبال اجرای طرح های بزرگ دانش بنیان در گلستان هستیم

 

ما به دنبال اجرای طرح های بزرگ دانش بنیان در گلستان هستیم

 

ما به دنبال اجرای طرح های بزرگ دانش بنیان در گلستان هستیم

 


تأیید کننده خبر : کیانی پور
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • 0