عضویت    ورود
ورود به سایت

پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان

» » » بازدید رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از پروژه های شیلاتی استان گلستان


بازدید رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از پروژه های شیلاتی استان گلستان

 همزمان با دهه مبارک فجر، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، معاون رئیس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از مجتمع پرورش میگو شهرستان گمیشان و طرح پرورش ماهیان خاویاری در پن، در جزیره آشوراده واقع در خلیج گرگان، درشهرستان ترکمن بازدید به عمل آورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل شیلات گلستان، در این بازدید که حسن صادقلو استاندار و دیگر مقامات استانی نیز حضور داشتند مدیر کل شیلات استان ضمن ارائه گزارش کاملی از پروژه های شیلاتی گفت: تولید میگو در استان گلستان از سال 90 به صورت انبوه آغاز شده است و امسال برای ششمین سال متوالی با تولید 1125 تن که نسبت به سال گذشته 58 درصد افزایش تولید داشته است.

مهندس سید جواد قدس علوی با اشاره به عملیات های عمرانی انجام شده در فاز 1 (4000 هکتاری) مجتمع پرورش میگو گمیشان بیان داشت: 5/25 کیلومتر کانال های اصلی و فرعی آبرسان، 5/17 کیلومتر کانال های اصلی و فرعی زهکشی، 25 کیلومتر برق رسانی از شهر گمیشان تا لاین 1 در داخل مجتمع و احداث 5/12 کیلومتر جاده دسترسی در داخل لاین 1 (1000 هکتاری) و احداث حوضچه ماند (لاگون) به مساحت 24 هکتار و ساخت 5 دهنه پل، از مهم ترین فعالیت های عمرانی انجام شده در مجتمع پرورش میگو گمیشان بوده است.

وی بهره برداری از دو فاز 4000 و 6000 هکتاری را هدف شیلات گلستان در افق 1404 دانست و اظهار کرد: با بهره برداری از این دو فاز در سال 1404 بالغ بر 17500 تن میگو در استان تولید خواهد شد که 80 درصد این میزان صادرات می شود که با این حجم صادرات بالغ بر 80 میلیون دلار ارزآوری عاید کشور و استان خواهد شد و همچنین 8500 نفر اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم نیز انجام خواهد شد.

مدیر کل شیلات استان ایجاد مجتمع پرورش ماهیان خاویاری و پرورش ماهی در قفس و پن را نیز از مهترین طرحهای اقتصاد مقاومتی استان دانست و تصریح کرد: مجتمع پرورش ماهیان خاویاری در سطح 400 هکتار ایجاد خواهد شد که در فاز اول 220 هکتار مساحت خواهد داشت و 8 هزار تن گوشت و 400 تن خاویار تولید خواهد نمود که در طول 1 سال 750 میلیون دلار ارزآوری برای استان و کشور به همراه خواهد داشت که در این طرح پیش بینی می شود برای 3500 نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شود.

مهندس قدس علوی گفت: جهت احداث زیرساختهای فاز 1(4000 هکتاری) در مجتمع پرورش میگوی گمیشان میزان اعتبار مصوب در سال 95 بالغ بر 24 میلیارد تومان می باشد که نسبت به سال گذشته بالغ بر 500 درصد افزایش یافته است که این اعتبار نیز نسبت به کل اعتبارات هزینه شده در ایجاد زیرساختها از ابتدا تا سال 95 در مجتمع میگو حدود 11 میلیارد تومان بوده و بالغ بر 130 درصد افزایش اعتبار خواهد داشت.

وی در پایان با بیان اینکه تاکنون 4 موقعیت مناسب برای استقرار پن و قفس در داخل خلیج و دریا شناسایی شده است، تصریح کرد: با راه اندازی طرح پرورش ماهی در قفس و پن در افق 1404 ، 8 هزار تن ماهی در قفس و پن و برای قریب به 3000 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی خواهد شد.

گفتنی است در سال جاری 1125 تن میگو در مجتمع پرورش میگو گمیشان تولید شده است که نسبت به 715 تن تولیدی سال گذشته، 58 درصد افزایش داشته است که عمده این محصول به کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا و آسیای شرقی صادر شده است.

 

 

 


نام دستگاه ارسال کننده خبر : اداره کل شیلات استان گلستان
تأیید کننده خبر : کارشناس2
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : شیلات 1
  • بازدید : 560
  • کد خبر : 30638
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.